Dětské advokační centrum

první v ČR
Podpořte první Dětské advokační centrum

PŘEDSTAVUJEME DĚTSKÉ ADVOKAČNÍ CENTRUM

CO JE TO DĚTSTKÉ ADVOKAČNÍ CENTRUM?

MATERIÁLY DĚTSKÉHO ADVOKAČNÍHO CENTRA NAJDETE ZDE.


Dětské advokační centrum znamená bezpečné a neutrální místo určené pro komplexní a specializovanou pomoc dětským obětem násilí (především v rodině) – např. fyzického, psychologického nebo sexualizovaného.

Místo, kde:

  • je umožněno vyslechnout dítě ve speciálně vybaveném a přátelsky zařízeném prostředí, aby nemuselo jezdit na policejní stanici, k soudu, lékaři či na OSPOD. Výslechová  místnost je vybavena snímací technikou, která umožňuje plnohodnotné pořizování záznamů pro účely vyšetřování a soudního řízení,
  • je přítomen zkušený odborný  tým vyškolených vést rozhovory s dětmi, poskytnout jim terapeutickou pomoc cílenou na práci s traumatem a pracovat s ohroženými rodinami,
  • je otevřený prostor pro multidisciplinární spolupráci odborníků a institucí zapojených do řešení případů dětských obětí násilí v rodině.

= tedy místo, kde je úzce multioborově  koordinovaná a na na zájem dítěte zaměřená péče poskytovaná na jednom, pro dítě bezpečném místě.

Služby v dětském advokačním centru se opírají o tyto 4 pilíře:

Projekt prvního centra specializovaného pro dětské oběti násilí (především v rodině) v České republice je založen na principu multioborové spolupráce a pomáhá České republice naplňovat závazky, které pro ni vyplývají z mezinárodního práva.


Mezinárodní standardy fungování těchto center do české praxe v úzké spolupráci s Centrem LOCIKA a organizací Spondea adaptoval a schválil Výbor vlády pro prevenci domácího a genderového násilí dne 9. 12. 2021.

Prohlédnout si je můžete zde:

SPOLEČNÉ MINIMÁLNÍ MULTIOBOROVÉ STANDARDY PRÁCE S  DĚTSKÝMI OBĚŤMI NÁSILÍ V RODINĚ

PROČ JE DĚTSKÉ ADVOKAČNÍ  CENTRUM POTŘEBA?

Současná praxe podle anonymizované kazuistiky Centra LOCIKA:

Rodina, ve které žena i děti byly obětí závažného domácího násilí, se při vyšetřování a poskytování následné pomoci dostane do kontaktu se 47 různými osobami na 15 různých místech!
S dětmi mluví po dobu vyšetřování a řešení případu 29 různých osob, jsou podrobeny 2 typům soudně-znaleckého zkoumání a několika typům výslechů (na OSPOD, na policii a u soudu). 

Péče o rodinu stojí 1,3 milionu korun a děti přitom poprvé mluví s psychologem po 6,5 měsících od rozhodné události, kdy v rodině zasahovala policie. 

Násilí v rodinách se dotýká 14% českých dětí, tzn. 2-3 dětí v běžné školní třídě. Přesto poskytování pomoci těmto dětem není dobře systémově ošetřeno a koordinováno. V současné době spadá do působnosti 5 resortů (gesce sociálních služeb, sociálně-právní ochrany dětí, policie, soudů, zdravotnictví a školství). Není tedy zajištěný jednotný, koordinovaný postup, sběr dat, ani financování těchto služeb.

V praxi pak trvá měsíce až roky, než se děti od okamžiku, kdy bylo v rodině identifikováno násilí, dostanou k odborníkovi, který se jich zeptá, jak se jim daří a co potřebují a poskytne jim odbornou specializovanou pomoc. Šest až deset dětí ročně na následky násilí v rodinách v České republice zemře.

Tuto situaci chceme změnit, a proto jsme v září 2022 otevřeli s laskavou podporou Nadace Sirius a ve spolupráci s klíčovými partnery Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem vnitra  v pilotním provozu první Dětské advokační centrum v ČR. Od ledna 2024 funguje DAC v plně standardizovaném režimu.

Obdobných center je v Evropě již 36, a to ve 22 zemích včetně Slovenska, Polska, Rakouska, Chorvatska či Slovenska. Sdružuje je mezinárodní síť PROMISE, jejíž součástí se od roku 2021 staloi Centrum LOCIKA, které má díky tomu přístup k zahraničnímu vzdělávání, setkáním a výměně informací.

JAK TO V DĚTSKÉM ADVOKAČNÍM CENTRU PROBÍHÁ?

V Centru se pravidelně schází proškolený multioborový tým, který projednává individuální potřeby a vývoj v případu každého dítěte a rozhoduje o dalším postupu.

JSME ČLENEM SÍTĚ PROMISE!

Centrum LOCIKA je členem sítě Promise založené v roce 2019, jehož členy je 36 organizací ze 22 zemí Evropy. Ostatní členové sítě nám aktuálně předávají své zkušenosti a pořádají pro nás školení, které nám pomůže od začátku naplánovat plynulé a co nejkomplexnější fungování centra.

KLIENTI DĚTSKÉHO ADVOKAČNÍHO CENTRA

Klienty DAC se mohou stát dětské oběti násilí v rodině, které OSPOD vede jako děti ohrožené podle § 6 Zákona o sociálně-právní ochraně dětí, písmena e a g. Role orgánů sociálně-právní ochrany dětí je pro úspěšné řešení případů klíčová. Postupně jsou zapojovány i další subjekty jako např. policie, školy, neziskové organizace atd. DAC se ve své činnosti zaměřuje na zájmy dětí a spolupracuje rodiči či dalšími blízkými osobami, které se v rodině nedopouštěly násilí. Každému dětskému klientovi se primárně věnuje průvodce*kyně pro děti nebo dětská psycholožka a případ koordinuje pověřená case manažerka. Služby jsou poskytovány na základě potřeb dítěte a jeho rodiny.

Pro zahájení práce s dítětem je organizováno tzv. nulté expertní setkání a poté jsou pravidelně organizovány expertní případové konference. Průběžně pak DAC poskytuje služby ve prospěch dětských klientů. Kapacita DAC je omezená.

REALIZACE PROJEKTU

Podrobné informace o realizaci projektu najdete ZDE.

Léto 2021 - služební cesta na Slovensko
Na fotky našeho týmu z cesty na Slovensko se můžete podívat ZDE.


Podzim 2021školení našeho multioborového týmu

Podzim 2021 - Trénink v metodě trauma fokusované kognitivně-behaviorální terapie („TF-KBT“)

16. března 2022 - Kick-Off setkání multioborového týmu, partnerů projektu a dalších institucí

25. března 2021 - Kick-off k projektu Dětského advokačního centra

Květen 2022 - návštěva Švédských DAC a čerpání zkušeností


15. září 2022otevření prvního Dětského advokačního centra v ČR

27. prosince 2022 -  Centrum LOCIKA zúčastnilo Barnahus Fora 2022 ve Stockholmu

19. dubna 2023 - Kulatý stůl s podtitulem “Možnosti spolupráce v oblasti sociálně-právní ochrany dětí

19. září 2023 - Kulatý stůl s podtitulem "Trestní řízení očima dítěte – dobré příklady v kontextu zahraniční praxe"

Projekt financuje Nadace Sirius v rámci projektu Bezpečné místo-adaptace ověřené zahraniční praxe pomoci dětským obětem násilí v rodině do českého prostředí, podpořeného v rámci XI. grantové řízení.

Podpořte nás

Dětství bez násilí by mělo být samozřejmostí, a nikoli jen šťastnou náhodou.

Každý z vás může darováním změnit těžkou životní situaci dětí, které doma zažívají násilí. Děkujeme!