Máme před sebou další náročné dny a je potřeba se dobře připravit, ale nezapomínat také na děti. Vytvořili jsme pro vás balíček infografik.
Máme před sebou další náročné dny a je potřeba se nejen dobře připravit, ale nezapomínat také na děti. Děti se totiž s mimořádnou událostí lépe vyrovnají, když mají pocit, že rozumí tomu, co se děje a co mohou udělat, aby pomohly ochránit sebe, rodinu a přátele. Abychom mohli být dětem oporou, musíme se na prvním místě postarat sami o sebe. Vytvořili jsme pro vás proto balíček infografik, který vám pomůže s dětmi o situaci komunikovat před, při i po povodních.
MATERIÁLY KE SDÍLENÍ:
Jak komunikovat s dětmi před povodněmi PNG / PDF
MATERIÁLY KE SDÍLENÍ:
Jak mluvit s dětmi o mimořádné události PNG / PDF
Desatero proti strachu, panice a úzkostem PNG / PDF
Děti, které prožily mimořádnou událost, potřebují naši zvýšenou pozornost, oporu a ochranu.
Může se jednat o zvýšené obavy, problémy se spánkem a změny nálady a soustředění. Je to očekávané - pro mnoho dětí (a také dospělých) je přirozené, že se takto cítí po děsivé nebo stresující situaci. Organismus tím zpracovává situaci, kterou zažil.
I přes veškerou péči, kterou můžete dětem poskytnout, však mohou potřebovat další odbornou podporu. Pokud vaše dítě zažívá problémy, které trvají déle než měsíc nebo se zdá, že se postupem času zhoršují, nebo pokud vás trápí či znepokojují, poraďte se se svým lékařem (praktickým lékařem) nebo důvěryhodným zdravotnickým pracovníkem.
Režim jídla, učení, úklidu, spánku a ve velké míře všechny, které zahrnují spojení s vašimi dětmi, jako jsou pohádky, hra nebo společné sledování oblíbených pořadů/filmů. Pohyb a humor jsou také velmi významnou podporou.
Buďte k sobě laskaví - ale snažte se být laskaví i ke své rodině. Pokud v okamžiku stresu „vybouchnete“ (vůči ostatním nebo dětem), věnujte svým dětem čas, abyste jim pomohli pochopit, co se stalo, a vysvětlete jim, jak se budete snažit své pocity v budoucnu zvládat. Můžete říct něco jako: „Promiň, že jsem na tebe křičela. Teď je spousta věcí, o kterých je třeba přemýšlet a které je třeba naplánovat. Ale po chvíli klidu a několika hlubokých nádeších se cítím klidněji.“
MATERIÁLY KE SDÍLENÍ:
Jak mohou rodiče pomoci svým dětem s následky mimořádné události PNG / PDF
Reakce dětí a adolescentů na mimořádnou událost PNG / PDF
Děkujeme za spolupráci na materiálech PhDr. et Mgr. Zuzaně Čepelíkové z Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR.