Jsme Centrum LOCIKA - první specializované centrum v ČR poskytující odbornou pomoc a podporu dětem, které zažívají násilí v rodině, a jejich blízkým.
Naše motto: „Dětství bez násilí”
Naše poslání: "Pomáháme dětem a jejich rodičům žít život bez násilí a posilovat zdravé vztahy
v rodině."
V Centru LOCIKA pomáháme dětem, které zažívají násilí v rodině, ať už jako přímé oběti nebo svědci. LOCIKA chrání zájem dítěte a poskytuje jemu i jeho rodičům odbornou pomoc s cílem nastavit zdravé vztahy v rodině tak, aby mohlo vyrůstat v respektujícím prostředí.
Násilí je čin namířený proti druhému, který má ublížit, zastrašit ho nebo ponížit, aby jednal proti své vůli, respektive nejednal podle své vůle. (Barbora Jakobsen a Marius Råkil, Násilí je možné zastavit, eds. 2017, strana 27)
Domácí násilí (DN) – veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického, ekonomického či dalších forem násilí, k němuž dochází v rodině nebo v domácnosti anebo mezi bývalými či stávajícími manžely, partnery či osobami blízkými, bez ohledu na to, zda násilná osoba sdílí nebo sdílela společnou domácnost s osobou ohroženou tímto násilím. (Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2015–2018 v Barbora Jakobsen a Marius Råkil, Násilí je možné zastavit, eds. 2017, strana 27)
Centrum LOCIKA vznikla v květnu 2015 jako samostatný projekt ACORUSu s názvem „Tři pilíře bezpečí“ s podporou Nadace Open Society Fund z programu Dejme(že)nám šanci, který byl financován z Norských fondů.
Vznikla nezisková organizace Centrum LOCIKA, z. ú.
S účinností od 1. 1. 2017 provozuje Centrum LOCIKA své služby v samostatné působnosti v nezměněném rozsahu a podobě jako Centrum LOCIKA, z. ú. Došlo tak k oddělení od mateřské organizace ACORUS, z. ú.
Centrum LOCIKA má pověření k sociálně-právní ochraně dětí, konkrétně ke zřizování a provozu zařízení odborného poradenství pro péči o děti.
Centrum LOCIKA rovněž získalo Akreditaci Ministerstva spravedlnosti pro poskytování služeb v rámci Restorativního programu pro rodiny s dětmi.
Odborná garance projektu: Doc. PhDr. Oldřich Matoušek, CSc. a PhDr. Hana Prokešová
Potvrzení kontinuity služeb centra LOCIKA a organizace ACORUS, z.ú. ZDE.
Přestěhovali jsme se do nových prostor a navýšili kapacity. Iniciovali jsme vznik pracovní skupiny výborů vlády zaměřené na téma dětí a domácího násilí. Prezentovali jsme svoji činnost u kulatého stolu v Evropském parlamentu za účasti zástupců OSN či Bristolské univerzity. Je za námi úspěšná změna vizuálního stylu LOCIKY.
V roce 2019 jsme spustili web Dětství bez násilí. Úspěšně jsme prošli akceleračním programem EDISON. Dále jsme rozšířili pomoc a zvedli kapacitu specializovaných služeb pro dětské oběti násilí v rodině o 84 % od roku 2015.
Díky podpoře Nadace České spořitelny byla spuštěna služba Okamžité pomoci, v jejímž rámci mohou děti na specializovaném webu Dětství bez násilí samy kontaktovat pracovníka Centra LOCIKA, mohou zavolat nebo anonymně přijít do Centra, nebo si mohou požádat o pomoc a podporu prostřednictvím specializovaného chatu. Odbornou garantkou Centra LOCIKA se stala PhDr. Leona Jochmannová, Ph.D.
Centrum LOCIKA registrovalo službu distančního poradenství jako sociální službu pro děti ohrožené násilím v rodině a posílilo kapacitu specializovaného chatu. V roce 2021 proběhl 1. ročník participativního a preventivního programu Bubnovačka. Centrum LOCIKA se stalo součástí mezinárodní sítě PROMISE, která sdružuje organizace pomáhající dětským obětem násilí v rodinách.
V roce 2022 jsme otevřeli první Dětské advokační centrum v České republice. Stali jsme se členy mezinárodní sítě PROMISE sdružující organizace pomáhající dětským obětem násilí v celé Evropě.
V reakci na válku na Ukrajině jsme se intenzivně věnovali tématu komunikace s dětmi o válce a postavili jsme malý externí tým, který pomáhá přímo dětem a jejich rodinám. Tato činnost byla v roce 2022 oceněna mj. i cenou EDUina.
1. června 2023 vznikla spojením vládních a nevládních aktérů v oblasti sociálně-právní ochrany dětí Iniciativa Dětství bez násilí. Podařilo se nám realizovat velký projekt UNICEF zaměřený na pomoc dětem zasaženým válkou na Ukrajině. Za pomoci důležitých partnerů jsme navrhli legislativní ukotvení Dětských advokačních center v české legislativě.
Participativního happeningu Bubnovačka se zúčastnilo přes 150 000 lidí. V prosinci 2024 jsme byli součástí Adventních koncertů České televize a také jsme vydali příručku Praktický průvodce laskavým rodičovstvím.
Mezi nabízené služby Centra LOCIKA nově patří Poskytování právních informací dětem - obětem násilných činů.