← Zpět

Jak vysvětlit dětem chudší Vánoce

Děti nepochybně vnímají zhoršující se ekonomickou situaci. Jak o ní ale s nimi mluvit?

Děti nepochybně vnímají zhoršující se ekonomickou situaci a její dopad na různé oblasti života jejich rodiny již delší čas. V rodině se už možná řešila například “chudší dovolená”. Děti vnímají i to, že rodiče museli přijmout úsporná opatření ohledně energií, nákupu potravin a dalších věcí. Momentální ekonomická situace tedy jejich život provází již nějakou dobu. Určitě se o ní hovoří ve škole. Chudší Vánoce pro ně nejspíš nebudou překvapením. Mohou ale být prvním, pro ně hmatatelným, důkazem toho, že rodina disponuje menšími finančními prostředky.  

Základem je, jakým způsobem se se situací vyrovnávají sami rodiče.

Jak oni svou měnící se situaci přijímají a jaký skutečný dopad na jejich rozpočet ekonomická situace má.

Obecně platí podobné zásady jako u covidové epidemie - podávat dětem pravdivá vysvětlení, přiměřená jejich věku. Nestrašit je zbytečně, nepřenášet na ně svou úzkost, nepřehánět,  nezveličovat.  Když děti například slyší rodiče nadávat u televize, tak neví, co se děje a mohou si vše představovat ve zkreslené,  děsivé podobě. Proto je důležité nenechat děti bez vysvětlení a pomoci jim zpracovat jejich emoce. Zajímat se o jejich prožívání, o to jak jim je. Nenechat je v tom samotné a nepřetěžovat je informacemi a svými prožitky. I děti mají nárok na své negativní emoce. Ukažte jim, že je berete vážně, že mohou ventilovat svůj vztek, strach, smutek. Není dobré emoce dětí potlačovat, zlehčovat (“není to tak hrozné, “co ty máš za starosti”), nevěřit jim je nebo naopak je zveličovat.

Děti mohou mít tendenci přebírat odpovědnost za pocity rodičů (snaha utěšit, vynahrazovat, “nezlobit” atd.). Pozor na výčitky tipu “ani nevíš jaké já mám starosti, ty žádné nemáš atd.”

Děti samozřejmě vnímají, že se ve společnosti kolem nich děje něco jinak.

Nejde je izolovat. Není potřeba jim připravovat umělý, nereálný svět. Děti ale musí tomu, co se děje,  rozumět. Není žádným selháním rodičů, pokud děti nedostanou pod stromeček nákladné dárky či jejich velké množství. Vzájemný vztah není založen na tom, co a kolik toho dostanou. Je možné projevit porozumění pro případné zklamání dětí, že nedostaly to, co si přály.  I to je život a součást plnohodnotného vztahu. Buďte autentičtí v tom, co prožíváte.

Důležité ale je, aby se na děti nepřenášela otevřeným či skrytým způsobem odpovědnost za to, co se v rodině děje.

Nedávejte situaci s chudší nadílkou do souvislosti s chováním dítěte

(“letos jsi nebyl hodný, tak ti toho Ježíšek přinese méně”). Dětem, které věří na Ježíška je možné říci, že Ježíšek letos má také více starostí a proto vybere ty nejdůležitější dárky. Soustřeďte se s dítětem na výběr dárků. Sestavte seznam společně a vyberte ty, které jsou “nejvíc důležité”. Pojměte to jako výběr, “co je důležité”, ne “omezení” a motivujte dítě k tomu se na dárek těšit, vybrat ho opravdu smysluplně. Veďte děti  k tomu, aby o dárku přemýšlely a našly si v nich pro sebe hodnotu.  Množství dárků není projevem míry lásky k dítěti. Ukazujte mu zájem a lásku jiným způsobem. Buďte nápadití - dárek může být třeba i předplatné časopisu.

U starších dětí je možné o tom hovořit přímo, otevřeně.

Je to fakt a realita. Nevyčítejte to sami sobě ani skrytě dítěti (tvoje potřeby jsou pro mě nákladné, prožívám “kvůli tobě” frustraci, pořád něco chceš atd.) Neomlouvejte se, nesnažte se slibovat kompenzaci příští rok nebo si peníze na dárky navíc půjčovat. Nestyďte se za svou zhoršenou ekonomickou situaci. Dítě se s tím tak mnohem lépe vyrovná a přijme to. A způsob jakým se s tím vyrovnají děti se odvíjí od toho, jak se s tím vyrovnávají rodiče. Pro starší děti mohou mít význam i nehmotné dárky, které ukážou, že o dítěti přemýšlíte a všimli jste si, co má rádo a co rádo dělá.

Není potřeba na to děti příliš připravovat a přehnaně zdůrazňovat to, že letos budou chudší, že “letos na to nemáme”. Vánoce jsou Vánocemi i pro mnoho jiných aspektů. Fakt, že Vánoce budou letos jiné, z důvodu zhoršené ekonomické situace, zakomponujte už do výběru dárků. Tím na to děti připravíte. Zaměřte se na to, z čeho jiného mohou mít děti radost  než jsou materiální dárky.

Nesdělujte jim to způsobem, který na ně přenáší odpovědnost, vinu či příliš negativních emocí od rodičů. Neventilujte svoje emoce skrze  dítě. Máte na svou frustraci, vztek, strach, smutek samozřejmě právo a jsou v současné době pochopitelné ale oddělte  je od svého chování a komunikace s dítětem.

Zaměřte se na to, že Vánoce nejsou pouze o materiálních věcech. Je to také společně strávený čas, tradice a rituály, setkávání s druhými.

Ke stažení a k tisku

Stáhnout