← Zpět

Jubilejní konference Centra LOCIKA ukázala, že bezpečné dětství nesmí být luxusem

Ve čtvrtek 3. dubna se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uskutečnila jubilejní X. odborná konference Centra LOCIKA.

 Praha, 4. 4. 2025

Ve čtvrtek 3. dubna se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uskutečnila jubilejní X. odborná konference Centra LOCIKA s názvem „Dětství bez násilí pro všechny: možnosti a bariéry rozvoje služeb v krajích“. Pod záštitou poslankyně Pavly Golasowské se zde sešli zástupci odborné i politické veřejnosti, aby diskutovali o konkrétních krocích, které vedou k systematické ochraně dětí ohrožených násilím. Konference byla symbolicky uspořádána v době, kdy by Poslanecká sněmovna měla finálně ve třetím čtení projednat novelu občanského zákoníku, která má zakotvit nepřijatelnost tělesného trestání dětí.

„Cílem dnešní konference nebylo jen se ohlédnout za deseti lety práce, ale především společně hledat cesty, jak do roku 2030 vybudovat dostupnou síť specializovaných služeb pro děti zažívající násilí. Faktem je, že dnes se k odborné pomoci dostane méně než 3 % těchto dětí, a to je nepřijatelné,“ uvedla ve svém vystoupení Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA.

„Aby naše děti žily v prostředí, které je pro ně bezpečné, aby rodina nebyla pro děti hrozbou, o tom také byla konference, kterou uspořádala LOCIKA a které jsem dala záštitu,“ dodala poslankyně Golasowská. „Jsem přesvědčena, že každé dítě má právo na bezpečné dětství a pokud se tak neděje, tak jako společnost musíme mít mechanismy, jak co nejlépe a nejrychleji toto bezpečí dětem zajistit."

Zazněla celá řada konkrétních návrhů, jak systém zlepšit –od posílení prevence, přes legislativní změny, až po nezbytné financování mezioborových týmů. Zástupkyně vládních institucí potvrdily důležitost aktuálně projednávaných změn, jako je vznik dětského ombudsmana, zákon o ochraně dětí či zavedení mechanismu revize závažných případů týrání.

„Téma dětství bez násilí není jen ideál, ale základní kámen zdravé společnosti. Pokud včas nepomůžeme dětem, které násilí zažívají, hrozí, že jejich důvěra ve stát a společnost se nenávratně ztratí,“ upozornila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Konferenci podpořila i Nadace RSJ, která s Centrem LOCIKA dlouhodobě spolupracuje na systémových změnách v oblasti dětské ochrany. „Oceňujeme, že LOCIKA usiluje o hlubokou proměnu systému. Z naší zkušenosti víme, že právě víceleté a systémové projekty mají největší dopad,“ vyzdvihla význam systémových partnerství programová manažerka Nadace RSJ Petra Šlapánková. 

Ve svém příspěvku Barbora Jakobsen, klinická psycholožka a vedoucí norského centra Alternativ til Vold, zdůraznila, že změna je možná: „Je možné zastavit násilí – ale pouze tehdy, pokud poskytneme bezpečný prostor a odborné vedení jak dětem, tak i rodičům. Nejde o vinu, ale o zodpovědnost a ochotu ke změně.“

Centrum LOCIKA zároveň připomnělo výročí 10 let své existence. Za tu dobu poskytlo přímou odbornou pomoc více než 4 500 dětem, přes250 000 dětí se zapojilo do preventivního programu Bubnovačka a 12 000 lidí podpořilo iniciativu Dětství bez násilí. Organizace také představila vlastní příklady dobré praxe, nový metodický materiál pro práci s dětskými oběťmi a zdůraznila ochotu metodicky podpořit rozvoj specializovaných služeb i v regionech.

Více informací o programu konference a vystupujících naleznete zde:
www.centrumlocika.cz/pro-odborniky/konference

 

Ke stažení a k tisku

Stáhnout