Uspořádejte během Týdne za dětství bez násilí vlastní akci a podpořte děti ohrožené násilím.
Od 18. do 25. listopadu se bude konat Týden za dětství bez násilí – týden plný příležitostí, jak aktivně přispět k prevenci násilí na dětech. Cílem je poskytnout veřejnosti prostor pro šíření povědomí o ochraně dětí před násilím v rodině. Každý se může připojit a pořádat vlastní akci, která podpoří myšlenku dětství bez násilí.
K této příležitosti jsme pro Vás připravili speciální osvětový balíček plný užitečných materiálů. Můžete ho sdílet v rodině nebo třeba v práci. Ke stažení ZDE.
Týden za dětství bez násilí propojuje klíčové dny zaměřené na ochranu a práva dětí:
18. listopad – Evropský den ochrany dětí před sexuálním vykořisťováním a sexuálním zneužíváním
19. listopad – Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
20. listopad – Světový den dětí vyhlášený UNICEF, připomínka přijetí Úmluvy o právech dítěte
25. listopad – Mezinárodní den proti násilí na ženách
Největší akcí týdne bude celorepubliková Bubnovačka, která se koná v úterý 19. listopadu na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.
Právě tento listopadový týden je ideální připomínkou, že boj proti násilí začíná u dětí. Každý z nás byl kdysi dítětem a právě v dětství začíná koloběh násilí. V dětství je důležité mít kolem sebe bezpečné a podporující prostředí. Pokud děti vychováme v atmosféře respektu a ukážeme jim vzor zdravých vztahů, můžeme přerušit koloběh násilí, který se často dědí z generace na generaci. Tím dáváme dětem šanci vyrůst ve světě, kde se budou cítit chráněné, a přispíváme ke společnosti, kde násilí nemá místo.
Plánujete veřejnou akci? Dejte o tom vědět! Vyplňte TENTO FORMULÁŘ, aby se o akci dozvědělo co nejvíce lidí z vašeho okolí.
Zapojte se – uspořádejte vlastní akci a podpořte děti ohrožené násilím
Zorganizujte veřejnou akcí a vytvořte ve vaší komunitě prostor pro setkání a sdílení. Ať už jde o menší setkání, nebo větší komunitní akci, každá aktivita, která pomáhá rozšiřovat povědomí o tématu násilí na dětech, se počítá.
Ať už jde o besedu, workshop, závod, charitativní bazárek, výstavu, nebo třeba společné bubnování na náměstí v rámci Bubnovačky.
TIPY NA AKCE:
Bubnovačka na náměstí – Propojte místní komunitu a 19. 11. symbolickým bubnováním dejte hlas dětem, které jsou ohrožené násilím v rodině.
Preventivní hodiny na školách (ZŠ, MŠ) – otevřete s žáky/ dětmi téma násilí v rodině. Využít můžete náš komplexní balíček materiálů. Díky němu se děti dozví i o kontaktech pomoci.
Charitativní bazárek – Uspořádejte bazar s oblečením nebo knihami a věnujte výtěžek na podporu dětí zasažených násilím.
Výstava dětských děl - V kavárně, ve škole nebo atriu radnice zajistěte prostor pro výtvarné práce dětí, které ukazují jejich představy o bezpečném a šťastném dětství. Můžete využít například obrázky, které vytvoří v rámci preventivního programu Bubnovačky ve škole.
Diskuze s odborníky – Pozvěte psychologa či policistu, aby s veřejností otevřeli téma násilí v rodině.
Workshop respektující výchovy pro rodiče – Seznamte rodiče s principy respektujícího rodičovství a ukažte, jak vychovávat děti bez násilí.
Sportovní den za dětství bez násilí– Zorganizujte běh, cyklovýlet nebo turnaj a věnujte výtěžek na podporu preventivních programů.
Promítání dokumentu s diskuzí – Uspořádejte filmový večer s dokumentárním filmem zakončený společnou diskuzí. Můžete promítat například Z lásky nenávist 4 - Domácí násilí na dětech (2022).
Kavárenská beseda o dětství bez násilí – Zajistěte v místní kavárně prostor pro setkání a otevřený rozhovor o bezpečném prostředí pro děti.
Kreslení křídami dětství bez násilí – Uspořádejte akci, kde děti mohou na chodník nebo náměstí kreslit své představy o bezpečném domově a přátelství.
Lampionový průvodza dětství bez násilí – Uspořádejte večerní lampionový průvod na podporu dětství bez násilí, kde si každý může vyrobit svůj lampion jako symbol podpory pro děti.
Doporučujeme také:
Propojit místní organizace – komunitní centra, školy, sportovní kluby nebo knihovny ke spolupráci.
Oslovit obecní úřad, hasiče či policii – zapojte místní samosprávu a posilte podporu akce.
Šířit informace v médiích – informujte místní tisk, který může zprostředkovat akci formou reportáže nebo článku. Můžete využít tiskovou zprávu.