Centrum LOCIKA se jako expert zúčastnila sedmého rodinněprávního sympozia Justiční akademie. Chceme vám představit závěry této akce.
Pokud nevíte, co je to sympozium - je to rodinněprávní vzdělávací akce, která má za úkol usnadnit diskuzi o typových případech rodinného práva. Zároveň má hledat řešení případů v souladu s požadavky moderní opatrovnické justice. Tato akce propojuje odborníky napříč profesemi, a to včetně Ústavního soudu.
Akce se kromě naší ředitelky Petry Wünschové zúčastnili například Kateřina Čuhelová z Krajského soudu v Brně nebo Eva Petrová z Ministerstva spravedlnosti ČR.
Celý list účastníků a podrobné informace o akci najdete ZDE.
Jaké byly hlavní závěry sympozia?
1. Nevhodné zacházení s dětmi je nepřípustné.
2. Je žádoucí, aby rodiče vykonávali rodičovskou odpovědnost tak, aby nedocházelo k fyzické, duševní nebo sociální újmě dítěte. Totéž platí i o péči jiných osob.
3. Tělesné a psychické tresty jsou nepřípustné.
4. Je nepřípustné, aby v důsledku konfliktu pečujících osob nebo osob dítěti blízkých docházelo k fyzické, duševní či sociální újmě dítěte.
5. Je nepřípustné, aby v důsledku zanedbání náležitého dohledu pečující osoby docházelo k fyzické či duševní újmě dítěte.
6. Je nepřípustné, aby v důsledku neadekvátních očekávání od dítěte docházelo k fyzické, duševní či sociální újmě dítěte.
7. Je pozitivním závazkem státu učinit veškerá opatření tak, aby nedocházelo k násilí na dětech.
8. Vyjde-li v průběhu řízení ve věcech péče soudu o nezletilé najevo, že by mohlo docházet k násilí na dítěti ze strany pečující (nebo potenciálně pečující) osoby, je soud povinen naplnit pozitivní závazek na poli ochrany rodinného a soukromého života a na poli ochrany proti nelidskému či ponižujícímu zacházení.
9. Při prokazování, zda došlo k násilí na dítěti, je třeba postupovat ohleduplně, aby nedocházelo k traumatizaci a/nebo sekundární viktimizaci dítěte.
10. Nástroje a opatření použitá v rámci naplňování pozitivního závazku na poli ochrany rodinného a soukromého života a na poli ochrany proti nelidskému či ponižujícímu zacházení musí být přiměřené jednání pečující osoby.